Már Magyarországon is vannak Moverek
A világ egyik vezető ipari automatizálási cégénél, a Bosch Rexrothnál úgy fejlesztik a különböző technológiai folyamatokat, hogy közben egy cél lebeg a szemük előtt: jobb hellyé tenni a bolygót.
A világ egyik vezető ipari automatizálási cégénél, a Bosch Rexrothnál úgy fejlesztik a különböző technológiai folyamatokat, hogy közben egy cél lebeg a szemük előtt: jobb hellyé tenni a bolygót.
Minden cég életében a profit határozza meg a működési, fejlődési, stabilitási körülményeket, lehetőségeket. Az egekbe szökő energiaárak mellett nem megengedhető, hogy a termelékenység rovására visszahassanak a külső gazdasági folyamatok. A versenyképesség és a profit megőrzésének kulcsa sok esetben így a belső termelési folyamatok gazdaságosságának alapos elemzésében rejlik.
A magyar kkv-szektor digitális fejlettsége majdnem olyan rossz, mint a Covid előtt volt, az EU-ban a sereghajtók közt van.
Egyre több vállalat fordul az automatizálás felé, hogy segítségével növelje termelékenységét, hatékonyságát és rugalmasságát – állapítja meg elemzésében az ABB, amely szerint a munkaerőhiány új lehetőségeket kínál a robotikára alapozott automatizálás számára. A mesterséges intelligencia és az összekapcsolt digitális hálózatok megkönnyítik a robotok használatát, és lehetővé teszik, hogy egyre több feladatot lássanak el új iparágakban is.
Hol lehet Magyarország helye a most zajló hatalmas technológiai, gazdasági, tudományos átalakulásban, teszi fel a kérdést cikkünk szerzője, Bojár Gábor fizikus, informatikus, a Graphisoft és az Aquincum Institute Of Technology egyetem alapítója. És meg is válaszolja azt: tudományos nemzeti hagyományai ápolásával Magyarország az informatikai forradalom győztesei közé kerülhetne. Véleménycikke Magyarország 2050 című sorozatunk újabb darabja.
Az intralogisztika egy sokáig csak a szakemberek által ismert terület volt, napjainkban azonban annyira fontossá vált az ellátóláncok olajozott működése, hogy érdemes közelebbről is megismerkedni ezzel a területtel és az ott alkalmazott megoldásokkal.
Az ABB globális felmérése szerint az amerikai és európai vállalatok egyre inkább úgy döntenek, hogy a tevékenységeiket inkább visszatelepítik az anyaországba, vagy valamelyik közeli régióba – ugyanakkor az oktatásban jelentős hiányosságok mutatkoznak az e stratégiák sikeréhez szükséges készségek terén. Jelenleg csak minden negyedik oktatási intézmény használ robotokat a tanítási programjában, pedig az amerikai és európai vállalatok 70 százaléka a következő három évben robotikai és automatizálási beruházásokat tervez.
Bár korábban nem feltétlenül volt magától értetődő a dolgok internete (IoT) valódi hozzáadott értéke, a kapcsolódó költségek csökkenésének, valamint az analitikai megoldások fejlődésének köszönhetően mára a technológia kézzelfogható előnyöket hordoz. Ennek megfelelően már itthon is megannyi példát találni kisebb-nagyobb komplexitású IoT-megoldásokra, amely hozzájárulnak a vállalatok hatékonyabb működéséhez – áll a Deloitte elemzésében.
Elég csak felszállni a Keleti pályaudvaron a Budapest-Salzburg vonatra, és máris siemenses bemutatón találja magát az ember. Az osztrák vasút ugyanis a német vállalat által gyártott járművekkel teljesíti Railjet járatait. Könnyű erre rájönni, a mozdonyok ütközőin ott a Siemens felirat. Persze a vonat egyébként is olyan dolog, melyen egy laikus is kimondatlanul érzi egy ipari nagyvállalat szakembereinek keze nyomát. Egy koncertteremben, egy sörfőzdében vagy egy stadionban ülve már kevésbé nyilvánvaló a mérnöki teljesítmény. Pedig ott van az – ebbe leshettünk bele a színfalak mögött Salzburgban.
A vízbontáson alapuló hidrogén a hosszú távú energiabiztonság kulcsfontosságú eleme lehet a Bosch szerint. A cég új megoldásokat kíván elterjeszteni az energiabiztonság és a klímavédelem jegyében az iparban és a közlekedésben is.
A Siemens felvásárolta a megelőző karbantartási megoldásokat fejlesztő Senseye-t. Az ügylet értéke ismeretlen, de azt tudni, hogy az akvizícióval egy dinamikusan bővülő piacon erősíti pozícióit a német technológiai vállalat.
A Bosch Rexroth által fejlesztett ActiveShuttle autonóm mobil robot elnyerte a legjobb termék díját a stuttgarti LogiMAT 2022 kereskedelmi vásáron.
A hidraulikus technológiákat az élet rengeteg területén használják: alapvetően egy mechanikus megoldásról van szó, amelyet azonban fel lehet vértezni a digitalizáció eszközeivel is.
Robotizált raktárbázist nyitott az Euronics műszaki áruházlánc Üllőn, az 1,6 milliárd forintos beruházás nyomán megduplázódott a raktártér, az automatizálásnak köszönhetően pedig mintegy harminc százalékkal gyorsabb az árukiadás. A vállalat szerint a mesterséges intelligencia által vezérelt árumozgató robotok révén a dolgozók fizikai terhelése is csökkenthető.
Víz alatti növénytermesztéssel oldaná meg a világ egyre népesebb társadalmának élelmezési problémáit a Nemo's Garden nevű olasz startup.
Negyedével csökkent az energiafelhasználás, a gyártás során keletkező hulladék mennyisége 17 százalékkal lett kevesebb, míg a szén-dioxid-kibocsátás 25 százalékkal esett vissza – a többi között ezeket az eredményeket ismerte el a Világgazdasági Fórum, amikor a Schneider Electric Le Vaudreuil-i gyárának ítélte a Sustainability Lighthouse névre hallgató fenntarthatósági minősítését. A társaság indiai Hyderabadban található üzemét pedig iránymutatóként jelölték meg.
Az Ipar már 4.0, de a szerverterem még nem okos? Mivel a világ egyre több adatot termel és fogyaszt, egyre magasabb szinten van a digitalizáció, egyre több cégnek van szüksége valamilyen adatközpontra, elkerülhetetlen, hogy az adatközpontok is felokosodjanak. Főleg, ha szeretnénk elkerülni a klímakatasztrófát: ugyanis az egyre több szerver (és hűtése) egyre többet fogyaszt, így elkerülhetetlen, hogy hatékonyan használják fel hozzá az áramot. Ehhez pedig a villamossági berendezéseket is fel kell okosítani.
A digitalizáció korában már egyre több cég nyújt online támogatást az eszközeihez. Az Ipar 4.0 kihívásainak megfelelően a legkorszerűbb szolgáltatási hátteret kell nyújtani azok számára, akik versenyben szeretnének maradni, így nem csoda, ha ma már egy digitális asszisztens segítségével bármit el lehet intézni egy mobilappon keresztül.
A 3D-s szkennelés és modellalkotás nemcsak a felbecsülhetetlen értékű műkincsek kutatásánál, de az iparban is nélkülözhetetlen. Mi történik, ha arrébb kell rakni egy többtonnás gépet vagy újraönteni egy pótolhatatlan alkatrészt, viszont a termelés nem állhat meg? Videós stábunk Magyarország egyik legnagyobb gyárüzemének VR-szobájába is bekukkanthatott. Tartsanak velünk!